7 Mar 2015

GLORIA JEAN'S DE KAHVE AŞKINA ETKİNLİĞİ

Merhaba,

Geçen hafta sonu oldukça fazla gezdim. Kısa anlarda olsa kendime zaman ayırmak beni dinlendiriyor. Cumartesi günü de böyle günlerden biriydi. Gloria Jean's Florya da bir blogger buluşmasına davet edildim. Uzun zamandır görmediğim arkadaşları görmek, keyifli bir kahve içimi ile birlikte sohbet etmek çok zevkliydı. Gloria Jean's bizim için güzel bir masa hazırlamıştı.

Sohbet ve kahve keyfinden sonra toplantı odasına çıkarak, hem kahve hakkında, hem firma hakkında hem de Türkiye'deki hikayeleri hakkında bilgi sahibi olduk. Gloria Jean's ismi nereden geliyor biliyormusunuz? Gloria Jean 1979 yılında evinin ön tarafını kahve içilen bir yer olarak açıyor ve bu ismi veriyor. O günlerde sadece kahve içilecek 2 masa var ve birde küçük bir hediyelik eşya tezgahı. Yıllar içinde farklı faklı yerlere aynı isimli kafeleri açıyor. 1993 yılında isim hakkı kendisine ait olmak üzere şirketi bir başka şirkete satıyor. 2005 yılında ise şirket yeniden el değiştiriyor.Şu an 40 ülkede 1200 şubesi olan koca bir dev. 3 ayda bir tüm dünyadaki şubeler denetleniyor.Gloria Jean's Türkiye'ye gelen ilk yabancı kahve zinciriymiş mesela. İlk olarak 1999 yılında Reysaş Uluslararası Gıda İşletmeciliği firma ile anlaşarak şube açıyor. 2011 yılına kadar sürüyor anlaşmaları, Tamamı kendisine ait 88 şube sayısına ulaştıklarında anlaşma süreleri bitiyor ve şubeleri kapatarak çekiliyor piyasadan.

2012 yılında şimdiki sahibi olan Grup DNC Gıda San A.Ş. tarafından yeniden anlaşma sağlanıyor ve şubeler açılmaya başlıyor. Merkez şubeleri bizim buluştuğumuz Florya Şubesi. Mart ayında açılacak şubeleri ile yakında 51 şube sayısına ulaşacaklar. Oldukça geniş bir şube.
Kahve konusunda da bilgi sahibi olduk o gün. Gloria Jean's kahveleri Orman yağmurları sertifikalı (Rainforest Alliance). Peki ne bu sertifikanın anlamı derseniz,  O sertifakaya sahip üretim tesislerinde insana ve doğaya saygı sonsuz. Çalışanlar sigortalı, aileleri ve kendilerinin sosyal güvenceleri mevcut, mesai ve ücretlerini tam alıyorlar. Ormanlar, topraklar ve doğal hayat korunuyor kesinlikle zarar görmüyor.

Sadece kahve içmiyorsunuz dilerseniz yiyecek çeşitleri de mevcut. 
Soğuk ve sıcak içecek menüsü ile dilediğiniz çeşidi bulabilirsiniz. 
Gloria Jean's şubelerinde kullanılan kahvelerinin tamamı Avusturalya'dan geliyor bu nedenle dünyanın neresine giderseniz gidin aynı tadı alıyorsunuz. Gloria Jean's de kullanılan kahve çekirdekleri 4 çeşit. BLEND , ORIGINDECAF, FLAVOR


O gün kafeinsiz ve aromalı kahvelerin nasıl üretildiğini de öğrendik. Örneğin kafeinsiz kahve yapmak için, kavrulmamış kahve çekirdekleri 1 gün suyun içine bırakılıyor kafein ve aroması bu suya geçiliyor. Ardından o kahveler atılıyor ve aynı suya yeni çekirdekler konuyor. Böylelikle su aromaya doygun su olduğundan sadce kafeini suya bırakıyor ve çıkarılan çekirdekler kafeinsiz oluyor. Ardından 10 ila 23 dakika arası 220-230 derece fırında kavruluyor.
Aroma eklemek istediklerin de diledikleri aromayı kahve çekirdeklerine katarak karıştırıyorlar.


Gloria Jean’s Coffees Türkiye’de kendi sektöründe bir ilke imza atarak misafirlerine EuropanVegetarianUnion ( Avrupa Vejeteryan Birliği ) tarafından vegan ve laktovejeteryan ürünleri için gerekli lisanslama ile birlikte sertifikasyonu sunan V-Label etiketi aldı ve bu ürünleri içecek menüsüde eklemiş. 

Vegan: Ürünlerinde ve üretim proseslerinde et ve et ürünlerinin yanısıra, süt, yumurta, bal da dahil olmak üzere hiçbir hayvansal ürünün kullanılmadığı durumda Vegan V-Labeletiketlemesi yapılmaktadır.
LaktoVejeteryan: Ürünlerinin içeriğinde ve üretiminde et ve et ürünleri kullanılmıyor, hayvansal kaynaklı ise yalnızca süt veya süt bazlı ürünler kullanılıyorsa LaktoVejeteryan etiketlemesi yapılmaktaymış.

Bu güzel etkinlik için hem düzenleyen herkese hem de orada bulunanlara çok teşekkür ederim.Sevgiyle kalın

Şafak


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...