22 Eki 2016

Hazır Baklavalık Yufka'dan Baklava Yapımı

Baklava

Merhaba,

Geçtiğimiz hafta, Bim'de satılan Unlum marka baklavalık yufka aldım yaptım. Daha önce hiç denememiştim. Yapımı oldukça kolay ama tabi evde yapılan baklavaların yerini tutması biraz zor. Üzerindeki tarife göre yaptım ama çok şekerli oldu. Hani tadından yenmez derler ya öyle ama cidden şekerinden yenmez kadar tatlıydı :)


Unlum Hazır Baklavalık Yufka


Tabi demokrasilerde çare tükenmez ve ben ona da çare buldum onu da yazının sonunda yazacağım. 

Malzeme bir büyük tepsi için yeterli oluyor. Yufkayı saymama gafletine düştüm. Göz kararı paylaştırdım. Siz sayarak yapın :) Şimdi dilerseniz nasıl yaptığımıza geçelim.


Hazır Baklavalık Yufka Tarifi

Malzemeler

1 paket hazır yufka
500 gr. baklavalık margarin ( ben bunu tereyağ ve margarin karıştırarak yaptım)
İçine koymak için ceviz, fındık ve ya fıstık
4 bardak şeker
5 bardak su
Yarım limon


Önce şerbet yapımı ile başlıyoruz. Şerbeti İçin 


5 bardak şeker ve 5 bardak suyu eritin. ( Benim size tavsiyem çok tatlı olduğundan 4 bardak şeker ile 6 bardak su kullanmanız). Şerbet kıvamına gelince yarım limonu tam olarak içine atın ve bir taşım kaynayınca kapatıp soğumaya bırakın.

Baklavanın yapımına başlayabilirsiniz. Erittiğiniz yağın bir kısmı ile tepsiyi yağlayın. Üç yufkayı üst üste tepsiye yağın. En üsttekine yağ sürün. Ben bu aşamada iki yufka üstüste koyarak yağlamayı tercih ettim. Çünkü bir çok tarifte her katı yağlayanlarda vardı. 


Yufkaların yarısını bu şekilde yağtıktan sonra, araya istediğiniz malzemeyi koyun. Diğer yufkaları da aynı yöntemle serin. Son kalan yufkaların her katına yağ sürün. Tepsiden taşan yufkaları kesin çıkarın ve tepsideki yufkaları baklava boyutunda istediğiniz şekilde kesin. 


Hazır Yufkadan Baklava
Tavada kalan erimiş yağı, tepsinin her yanına yayılacak şekilde kenarlardan başlayarak gezdirin ve önceden ıstılmış 180 derece fırında yaklaşık 40-45 dk. pişirin Pişirirken mutlaka kontrol edin her fırın farklılık gösterebilir. Fırından çıkıp soğumuş baklavaya ılık şerbeti dökün. Dökme işlemini yine kenarlardan başlayarak yapın. Dinlenmiş ve şerbetini çekmiş baklavayı dilediğiniz gibi servis yapabilirsiniz.


Hazır Yufkadan Baklava Yapımı


Yazının başında da dediğim gibi ben üzerindeki tarife göre şeker ve su koyduğumdan çok tatlı olmuştu. Ne yaparım diye düşünürken bunu Sütlü Nuriye tatlısına mı çevirsek diye düşündüm. Hatta evde bizim baklava sütlü Şafak oldu diye de bayağı dalga geçtiler. 

Neyse, yaklaşık 1/2 litre sütü içine birazda su katarak ısıttım. Çok kaynar olmamasına dikkat ettim. Ve baklavaların üzerine döktüm. Ertesi sabaha kadar öyle bekledi. Sabah tatlı yeni şerbeti çekmiş ve içindeki şeker oranı azalmıştı. 

Umarım siz de yaptığınızda hoşunuza gider. Afiyet olsun

Sevgiler

ŞafakBuraya tıklayarak beni GFC takibine kolayca alabilirsiniz

Ayrıca sosyal medya hesaplarımdan takip ederseniz çok mutlu olurum :)


InstagramTwitter , Facebook
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...