2 May 2013

Bügün 1 Mayıs İşçi Bayramı Değil mi? Ben Bütün Gün Çalıştım


Ah biz kadınlar... Bize bu hayatta hiç tatil yok sanırım. Hele çocuklar olunca mutlaka bir işin ucundan tutmamız gerekiyor. Hiçbir şey yapmazsak yemek yapıyoruz.
Dün 1 Mayıs'tı. Herkes tatil olduğundan eşim de evdeydi. Bunu fırsat bilerek temizlik yapmaya kalkıştım. Bir gece önceden mutfağı temizleyerek işe başladım. Ertesi günde temizlik sürdü. Çok yoruldum ama değdi. Her yer ışıl ışıl oldu :) Eşimde bu durumda iki çocukla ilgilenmek zorunda kaldı.

Temizlik bitince de alışverişe gittik.  Bu sabah kızlar bana kahvaltıya gelecekti. Hafta da bir gün toplanıp hem kahvaltı yapıyoruz hem  de birimizin her hangi bir işi varsa birbirimize yardım ediyoruz.  Ya da dua okuyoruz manevi olarak rahatlıyoruz. Son dakika program iptal olup haftaya ertelendi. Eşim benimle dalga geçiyor. Yaptığın temizlik boşa gitti diye.

Alışverişten dönünce eşim ve büyük oğlum Ege saçlarını kestirmeye gittiler. Bense hızımı alamayıp tatlı yapmaya karar verdim. Ne yazık ki onlar gelene kadar Efe Deniz bana fırsat vermedi. Sürekli mızmızlandı. Sanırım annesinin daha fazla yorulmasını istemedi  ama bu beni durdurmadı. Ege ve eşim geldiğinde hemen mutfağa geçtim ve harika bir etimekli, çilekli tatlı yaptım.


Ben bir çoğunu göz kararı yaptım ama tarifi sizinle de paylaşayım. Özellikle aldığınız çileklerin tadı az ise bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Malzemeler:

1 paket etimek

Şerbeti için:
1,5 su bardağı şeker
2 su bardağı su

Muhallebisi:
1 lt süt
1 bardak şeker,
2 tepeleme yemek kaşığı un
3 tepeleme yemek kaşığı nişasta

Çilekli sos:
yaklaşık 1/2 kg çilek
1 bardak su
3-4 yemek kaşığı nişasta
1 su bardağı şeker (isteğe göre azaltıp çoğaltabilirsiniz)

Hazırlanışı:

Önce şerbeti hazırlayalım. Şeker ve suyu kaynayana kadar orta ateşte pişirin, kaynadıktan sonra yaklaşık 10 dk. daha ateşte bırakın ve sıcakken  borcama  yerleştirdiğiniz 1 paket etimeğin üzerine dökün.

Daha sonra tüm muhallebi malzemelerini sürekli karıştırarak göz göz olacak şekilde pişirin. Bazıları muhallebiye yumurta sarısı katıyor ama ben hiç kullanmadım. Pişen muhallebinizi şerbetle ıslattığınız etimegin üzerine dökerek düzeltin.

Sıra geldi çilekli sosumuza. Rondodan geçirdiğiniz çileklere su, şeker ve nişastayı ekleyerek pişirin. Koyulaşınca muhallebinin üzerine dökün. Henüz sıcakken üstüne bolca hindistan cevizi dökün. Oda sıcaklığına gelince buzdolabında en az 2 saat bekletin. Servis yapacağınız zaman üzerini çelekle süsleyebilirsiniz.

Ertesi gün daha güzel oluyor ben bir gece önceden yapmanızı tavsiye ederim.

Afiyet olsun. Yerken beni düşünün ve isterseniz sayfanızda bu tarifi paylaşın. Arkadaşlarınızda mutlu olsun. Ne de olsa hayat paylaşınca güzel:)

Sevgiyle dostçakalın


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...