11 Ağu 2013

BUGÜN ÇOK GÜZELDİ

Uzun zamandır böyle keyifli bir gün yaşamamıştım. Kocacım seni çok seviyorum :)))
 
Mangal keyfi, çocuklarım, eşim ve bir şişe şarap.....
 
Aşk bu, yaşamak bu....
 
 
Bu da Tolga mangalı bir türlü yakamazken:))
 
 
Ve ben bunu da başardım :)))
 
 
Hep aşkla kalın,
 
Şafak
 
 

HER ENGELSİZ BİR ENGELLİ ADAYIDIR...

Merhaba,

Bebek arabası ile yollara düşmeden önce bende bir çok insan gibi durumun farkında değildim. Oysa yürüme engelli vatandaşlarımız için bu caddelerde yürümek, tekerlekli sandalye kullanmak dünyanın en zor işiymiş. Öyle ki ya caddeler tümsek içinde ya da araçlar iniş-çıkış yerlerine park ettiklerinden karşıdan karşıya geçemiyorsunuz. Aşağıda yayınlayacağım resimler evimin orada aynı gün aynı an çekildi. İki karşılıklı yol ve bu iki araba sanki başka park edilecek yer yokmuş gibi buraya park etmişler. Ben bebek arabasını kucaklayıp çıkarabiliyorum ama ya tekerlekli sandalye kullananlar. Sandalyesi olsa bile tek başına asla sokağa çıkamazlar. Ne kadar acı.Oysa her engelsiz bir engelli adayı değil mi? İnsanlar ne yazık ki bunun farkına varmıyorlar. Bu örneklerden daha bir sürü var bende.

İşin kötü yanı eğer sürücü araçtaysa uyarsanız bile oralı olmuyor bazen. Bir keresinde nerdeyse kavga edecektim. Sürücünün yanındaki bayanın cevabı daha korkunçtu "Sizin derdiniz ne? Akşam akşam niye canımızı sıkıyorsunuz? Allah aşkına gidin başımızdan! " Kavga etmeme engel olan şey Ege'nin yanımda olması oldu. Hay beyinsiz dedim içinden, başına gelsin de gör!!!

Bu konuda bir büyük görevde belediyelere düşüyor Çünkü milyonlarca lira verilerek yaptırılan, yenilenen yollar standartlara uymuyor. Yapan firmalar hakediş almadan önce belediyede konu ile ilgilenen kişilerin kontrol etmesi ve eksiklikleri tamamlatması gerektiğini düşünüyorum.
Bu konuda bir dernek üyesi aşağıdaki satırları yazmış. Ve kendisine sonuna kadar katılıyorum.

" Kanun 2005 yılında çıktı yayınlandığı tarihten itibaren yapılacak tüm caddeler resmi ve kamuya açık binaların konutların engelsiz erişilebilir mimari standartlara uygun olması, hizmete alınacak toplu taşıma araçlarının da uygun olması zorunluluğunu koydu. Eskilerin düzeltilmesi içinde 7 yıl süre verdi. 7 yıl süre 2012 Temmuz da doldu. 2 yıl + 1 yıl uzatıldı. Uzatma gerekçesinde her şey açıkça yazıldı. Şimdi ise sanki 2005 te bu kanun yokmuş 2012 Temmuz da uzatma gerekçesi yokmuş gibi yeni yapılmış gibi 20 Temmuz 2013 te yayınlandı. Peki 7 yıl boyunca ne yaptınız ? Uzatma gerekçesi açıkça belli idi ve UDEP kapsamındaki illerde de komisyonlar kurulmuş ve çalışıyorlardı onlar ne oldu ? Sivil toplum kuruluşları ve yöneticilerinin çoğu ya hükümetin yada muhalefetteki siyasi partilerin oyuncağı ve beslemesi olduğu için seslerini çıkarmıyorlar. Kanunları uygulamayan Belediyelerden beslendikleri için haksızlıklara karşı sessiz kalıyorlar. "

Allah insanlara vicdan versin. Vicdan versin ki herkes işini layığıyla yapsın. Cep doldurmak olmasın tek amaç. İnsanlık olsun, vicdan olsun, cinsiyeti ne olursa olsun herkes adam olsun....

Sevgilerimle
Şafak
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...