17 Tem 2015

RAMAZAN BAYRAMI MI YOKSA ŞEKER BAYRAMI MI?


Merhabaa,

Başlığa bakıp bu nasıl bir soru demeyin. Valla ben de soranlara şaşıyorum. Bayram geldi ya, Ramazan bayramı mı yoksa şeker bayramı mı tartışmaları yine başladı. Bu konu hep tartışılıyor.

Efendim fikrimi merak edenlere (bu vesile ile etmeyenlere de) şöyle açıklayayım.

Bayramın bayram olduğu ilk zamanlara gidersek aslında Fıtır Bayramı. Yani Sadakalaşma Bayramı. Yani tokun açın halinden anladığı, 30 günü kutlama bayramı. Birlik olma bayramı. Düşünsenize maddi durumu olan yada olmayan herkes bu ayın içinde vücudunun sağlıklı olmasının fitresini verir. Sanırım karşındakini anlama bayramı bir bakıma.

Ramazan ise oruç tutulan Şevval ayının bizdeki karşılığı olarak Ramazan olarak isimlendirilmesi sonucu ortaya çıkmış bir isim.  Orucun bittiği günün kutlamalarına da Ramazan Bayramı denmiş. Yoksa Kuran-ı Kerimde ne Ramazan kelimesi var o günlerle ilgili, ne de şekerle ilgili bir şey.

Bizde herşeyi polemik haline getirme iç güdüsü yaygın ya. Dini bayramı bile bir tartışma havasına sokuyoruz. 

Peki niye şeker bayramı olmuş bir adı. Şöyle ki; Bayramda gelenlere tatlı ikram edilmiş, zamanla bayramlaşmaya gelen çocuklarda bu özel gün, hoş anılar ve heyecan yaratsın diye şekerler, mendil içinde para, lokum verilmiş. Sonrada adı şeker bayramına dönüşmüş. 

E ne fark eder peki? Bence hiç bir şey. Tartışmak anlamsız ve gereksiz. Türkçe'de Ramazan Bayramı olarak anılan bayrama Şeker Bayramı demek, ne dinden çıkarır bizi ne de günaha sokar. Anlamsız tartışmalar yerine Müslümanlar birbirine kenetlense daha iyi olmaz mı? 

Sonra her şey ailede başlıyor demiyor muyuz sürekli. Şeker bayramı tabirinden rahatsız olanlar, çocuklarını alsınlar önlerine anlatsınlar, çocuğum bu bayramın adı bizde Ramazan bayramı ama çocuklar mutlu olsun diye onlara şeker çikolata gibi tatlı şeyler veriyoruz o nedenle bazıları Şeker bayramı diyor diye. 

Neyse efendim. Bu yazı vesilesi ile Müslümanların Fıtır Bayramı, dilimize yerleşen adıyla Ramazan bayramı, çocukların bayram coşkusuna ortak olup, ne güzel diye düşünecekleri Şeker Bayramımız kutlu olsun.

Eskide kalan bayram coşkusunu tekrar yaşayacağımız, kardeş ve dostluğun yeniden hayatımıza gireceği güzel günlere kavuşuruz inşallah.

Sevgiler
Şafak

Not: Dün Bloggerlar Paylaşıyor da eski ve yeni bayramlarla ilgili bir yazı yazdı Elmas. Okumanızı çok isterim. Hadi o zaman Tık Tık

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...