11 Ara 2013

ADİLE NAŞİT KUZUCUKLARIN SENİ UNUTMAYACAK
Merhaba,

Bizim jenerasyondan olup da Adile Naşit'i tanımayan yoktur sanırım. Kendisi yeşilçam filmlerinin vazgeçilmez tatlı tombiş teyzesi, akşam yatmadan önce siyah beyaz televizyonlarımızdan bize gülümseyen, "Kuzucuklarımmmm" diye başladığı programı masal ile devam ettiren, sonra da hepimize erken yatmamızı öğütleyen Masalcı teyzemiz.Bugün onun ölüm yıldönümü. Anmadan geçmek istemedim. Sanatçı bir babanın kızı, yine tiyatrocu olan Selim Naşit Özcan'ın kız kardeşi. Hızlı hızlı koşar gibi yürür, göbeğini hoplata hoplata kahkahalar atardı. En çok Hababam sınıfı filmlerinde ki Hafize Ana ile severdim ben onu. Haylaz hababam öğrencilerine her daim yardım eder, Kel Mahmut'dan onlar yüzünden sık sık fırça yerdi. O kadar çok kendi çocukları gibi benimsemişti ki Hababam sınıfını yine de onlara yardım etmekten geri kalmazdı. Bunun karşılığında sınıftakiler öğrencilerden ikisi yanağına kocaman bir öpücük kondurur ve hepsi ona Hafize Ana diye seslenirdi. Öpücüğü alınca kikirder sonra da sevgi ile kafasını iki yana sallardı.Bir çok komedi filminde oynayan Adile Naşit Altın Portakal film festivalinde en iyi kadın oyuncu seçildi. 1985 yılında çocuğu yaşamamasına rağmen çocuklara olan sevgisi nedeniyle "Yılın Annesi" seçildi.

Adile Naşit'in bir tane evladı oldu. Ancak ne yazık ki kalbi doğuştan delikti ve Amerika'ya gidip ameliyat olması gerekliydi. Ameliyat çok pahalıydı ve Naşit ailesinin maddi gücü buna yeterli gelmiyordu. Bu nedenle sanatçı dostları onun için geceler düzenledi ve toplanan paralarla Amerika'ya gidildi. Ameliyat başarılı geçmesine rağmen Ahmet bir süre sonra hayatını kaybetti :( Tarihler 1966 yılını gösteriyordu ve tam da Adile Naşit'in doğum gününden bir gün önceydi. Masalcı teyzemiz haberi aldığında yine de sahneye çıktı ve herkesi güldürmeye devam etti.

Bir daha hiç doğum gününü kutlamadı.

İki kere evlenen Adile Naşit, ikinci evliliğini eşi öldükten bir yıl sonra yaptı.

1987 yılında bağırsak kanseri nedeniyle hayatını kaybeden Adile Teyzemiz, 15 yaşındayken kaybettiği ve onun ölümüyle televizyona yöneldiği çok özlediği oğlu Ahmet'in yanında toprağa verildi.

Mekanı cennet olsun

Kuzucukların seni unutmadı.

Şafak
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...