24 May 2017

Son İstasyon - Kitap Yorumu


Son İstasyon Kitap Yorumu


Merhaba,

Bugün de bir kitap yorumu ile sizlerleyim. Tolga Aydoğan tarafından yazılmış, Minval Yayınları tarafından yayımlanan Son İstasyon kitap yorumuna hoşgeldiniz :) Son İstasyon Tolga Aydoğan'ın çıkardığı son roman olma özelliği taşıyor şu an. Ama çok yakında yeni projeleri ve belki de kitabı ile bizlere merhaba diyecek, sevenlerine müjdem olsun ;) Bozcaada kitabı ile gönlüme taht kuran yazarın neredeyse her kitabını okudum sanırım. 

#yasamaacilanpenceridirkitap etkinliğinde imzasını alma şansım oldu bu kitabıma. 


Son İstasyon - Tolga Aydoğan


Son İstasyon bir hikaye kitabı. İçinde 9 hikaye var. Bu hikayelerde sıradan insanların yaşamlarına tanık olurken, içinizi zaman zaman ince bir sızı kaplıyor. Sanırım içindeki insanların sıradan olması onu bu kadar sıcak yapan. 


Son İstasyon- Hikayeler

Şunu anlıyorum ki, fakirliği fakirler bilir. Fakirin halinden hiç olmazsa hayatının bir döneminde fakir olmuş birileri anlar. Yani özlüyorum eski günleri. O günkü kalbim bugün kü aklım olsaydı keşke. Kitapta okuduğum bazı hikayeler bana böyle hissettiriyor. 


  • Son İstasyon
Kitaba ismini veren hikaye. Bizi kurtuluş savaşı zamanlarına götürürken aynı zamanda yıllar sonrasına da bir yolculuk yaptırıyor.  Yazar kitabının müjdesini verirken, Son İstasyon hikayesini şöyle anlatmıştı instagram hesabında.

"Son İstasyon öyküsü Kurtuluş Savaşı'nda geçmektedir. Genelkurmay'ın arşivinden çıkarılan tarihi belgeler ışığında yazılmıştır. "Sakarya Savaşı'nda yenilseydik ne olurdu?" sorusunun yanıtı bu öyküde"

  • Ne güzel Olmuş Di'Mi Sabiha?
İnsan onaylanınca mı mutlu olur? Yoksa onaylayınca mı?

  • Değer mi Gözlerimiz Maviye
"İyi ki anacığım erkenden öldü de benim bu hallerimi görmedi. Görse yüreği el vermez oracığa yığılıp kalırdı, tezinden ölür giderdi. Beyazlar içinde , el bebek gük bebek büyütmüş, şimdilerde yerin yedi kat altında "Ölsem keşke hiç olmazsa bir işe yararım"diye göğün maviliğini unuta unuta, Azrail'in nefesini soluya soluya ölümü bekliyordu."

  • Madik Ekrem 
Hikayenin sonunda hiç beklemediğiniz bir son ile karşılaşacaksınız haberiniz olsun :)

  • Papatya Falı
En çok içimin sızladığı hikaye. Babasının ölümüyle hiç anlamadığı Çiçekçilik işinin ona kaldığı Nuri. Bu işi yapabilmek adına yüzlerce bitki kitabı deviren, yazdığı inceleme yazıları ile dünyada ünlü olan ama mahallesinde lakabının Çiçek Nuri'den öteye geçemediği Nuri.. 

  • Hikayemiz Burada Bitiyor.
İnsana nerden nereye dedirten bir hikaye. Okuduktan sonra böyle biri var mı diye Googla da araştırma bile yaptım. Bu arada neden filmler yönetmeni ve başrol oyuncuları ile anılırda senaristleri ile anılmaz! Niye senaristler buna itiraz etmiyor. Bence seslerini daha çok duyurmalılar..

  • Arif Susam'a Kurban Ol Sen
Kültürel anlamda birbirinden farklı olan insanların birbirine olan davranışlarını ön yargılar mı oluşturuyor? Oysa hepimiz insanız di mi?

  • Önümüzdeki Aşklara Bakacağız
Kardeşim bu sistem hep mi böyle? Herşey olması gerektiği gibi olsa. İçimi sızlatan ve isyan ettiren bir hikaye.

  • Lüzümsuz Kemal

Hanımlar, emekli olan eşlerinize iyi davranın :)Son İstasyon kitabı- Minval Yayınları

Kitap 209 sayfa. Çabuk okunabiliyor. Hikaye kitabı olduğu için ara verip tekrar başladığınızda da nerede kalmıştım demiyorsunuz. Öykü severler kaçırmasın benden söylemesi. 

Bol okumalı günleriniz olması dileğiyle,

Sevgiler


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...