5 Nis 2017

Çocukları İnternet ile Baş Başa Bırakmak Ne Kadar Doğru?


Merhaba,

Çocukları İnternet ile Baş Başa Bırakmak Ne Kadar Doğru? sorusu bir çok ebeveynin aklını kurcalayan bir soru. Bu konu da ne yazık ki bir çok ebeveyn çok akıllıca davranamıyor. Çünkü tablet ve cep telefonlarının hayatımıza girmesi ile bir çok anne baba tarafından kurtarıcı güç olarak görülebiliyor. Şimdi sen kullanmalarına izin vermiyor musun? diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Ne yazık bazen bende bu hataya düşüyorum. Çünkü özellikle çalışmayan anneyseniz, gün için de o kadar çok yapılacak iş var ki. Ege 'de çalışani Efe Deniz'de çalışmayan anne olduğum için bu karşılaştırmayı çok rahat yapabiliyorum. Ve siz evdeki yada blogla ilgili işinizi yaparken onlara tablet, bilgisayar ve cep telefonunda oyun oynamasına müsaade edilebiliyor. Çocuk sakince oynarken siz de işinizi yapıyorsunuz. Yani yapıyoruz. Peki doğru mu tabi ki değil.

Günümüzde online tehditlerin sayısı her geçen gün artarken, anne ve babaların çocuklarını korumaya daha fazla önem vermesi gerekse de bir çoğu çocuklarının karşı karşıya olduğu tehlikeleri göremiyor. Kaspersky Lab’ın yaptığı yeni bir araştırma, Türkiye’deki anne-babaların sadece %19’unun çocuklarının internet aktivitelerini sınırlamaya yardımcı yazılımlar kullandığını ortaya çıkardı. Diğer yandan, bu tür bir yazılım kullanmayan anne-babaların %15’i, çocukların interneti güvenli bir şekilde kullanmayı kendi kendilerine öğrenmelerinin daha iyi olduğunu düşünüyor.

2016 Tüketici Güvenliği Riskleri Anketi, anne-babaların online dünya hakkındaki fikirleri ve ailelerini tehditlerden korurken karşılaştıkları zorluklar hakkında bir anket yapmış. Araştırmaya göre Türkiye’deki anne-babaların sadece %46’sı çocuklarının internette yaşlarına uygun olmayacak türden içeriklerle karşılaşacağından endişeleniyor. Çocuklarının tehlikeli yabancılarla iletişime geçmesinden endişelenenlerin oranı %43’ken, siber zorbalık kurbanı olacaklarından endişelenenlerin oranı ise %32. Geçen gün bir baktım ki, özellikle youtube da çizgi film kahramanlarını bile kötü amaçlarla kullanmışlar. Elsa 'yı öpen spiderman mi istersiniz yoksa oyuncakları oynatırken kavga ettiren ve saçma sapan argo kelimeler kullanan baba-çocuk videoları mı? Herşey var....

Araştırmaya göre çocuklarını korumak için gerekli adımları atan anne-babaların sayısı da çok azmış. Türkiye’de interneti bir aile sohbetine konu eden ve çocuklarıyla düzenli olarak online tehlikeler konusunda konuşan anne-babaların oranı sadece %30’ken, çocuklarının internet geçmişini tarayıcı üzerinden düzenli olarak kontrol edenlerin oranı ise %26. Diğer yandan, anne-babaların sadece %14’ü sosyal ağlarda çocuklarıyla bağlantıda olmayı tercih ediyormuş. Sosyal ağda bağlantı da bile olsan ne olur ki, ayarlar bölümünden sizin ne kadarını görebileceğinizi ayarlayabiliyorlar ve çocuklar bizden daha kolay öğreniyor elektronik şeyleri. 


Ebeveynlerin internette bekleyen tehlikeler konusunda daha dikkatli olması gerekiyor. Ankete göre, yapılan araştırma öncesindeki 12 ay içerisinde online tehditlerle karşılaşan çocukların oranı %38. Söz konusu tehditler kapsamında uygunsuz içeriğe maruz kalmak, siber zorbalık, tehlikeli yabancılar ve daha birçok tehdit bulunuyormuş.

Özel yazılımlarla korunma yöntemleri var tabi ama belli bir yaştan sonra kontrol etmeniz güçleşebilir. Belki o interneti kullanırken de yanında durmak daha akıllıca olabilir. Özellikle yaşı küçükse. 


Bugün sizlere hem elime geçen bir bilgilendirmeyi  hem de bu konuda ki düşüncelerimi paylaşmak için yazdım.. Bu aslında uzun süredir düşündüğüm bir konu, sizin de düşüncelerinizi ve neler yaptığınızı çok merak ediyorum. Akıl akıldan üstün demiş atalarımız lütfen benimle fikirlerinizi paylaşın. 

Bir başka yazıda görüşmek üzere
Sevgiler,Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...