4 Mar 2015

ING BANK TURUNCU HESAPTAN EFT ÜCRETİ ALMAYA BAŞLAMIŞMerhaba,

Eski bankacı olmama rağmen bankalara masraf yada faiz ödemekten nefret ederim. Faiz neyse de işlem ücreti adı altında alınan ücretleri gereksiz buluyorum. Neden derseniz?

Eğer bir banka şubesi açtıysanız, çalışanların maaşlarını ve şubenin genel giderlerini öyle yada böyle ödeyeceksiniz. Şube sayısının artması demek, prestijnizin artması demektir çünkü. Tercih edildiğinizin bir göstergesidir. Bankalar, verdikleri kredilerden zaten gelir elde ediyorlar, hesaplara yatan vadesiz paralardan zaten para kazanıyorlar hesap işletim ücreti vb. masraflardan kazanmamakla sadece kardan zarar ederler.

Siz hatta şubede kullanmıyorsanız, paranızı bankamatikten yatırıp ödemeleri internet üzerinden yapıyorsanız buna da ücret ödememelisiniz.

Dün ING Bank internet bankacılığına girdiğimde, eft işlemlerinden masraf aldıklarını gördüm. Şaşırdım çünkü daha 10 gün önce böyle bir masraf yoktu. Herhangi bir bildirimde geldiğini hatırlamıyorum. Telefon bankacılığını aradım. Müşteri Hizmetleri artık telefon ve internet bankacılığından işlem başına masraf alınmaya başladığı bilgisini verdi. Tabi ki işleme devam etmedim. Bir başka banka hesabımdan bu işlemi ücretsiz yaptım. Oysa ing denilince benim aklıma hemen şu "paran burada değerli" diye başlayan jingle geliyordu :)Belki büyük bir para değil istenilen rakam ama her ay yaptığım eftler birleşince paramı Turuncu hesapta tutmamın bir anlamı kalmıyor. Bu aralar sık televizyon reklamı yapıyorlar ama ellerindeki müşteriyi böyle küçük paralar nedeniyle başka bankaya yönlendiriyorlar. Oysa sevmiştim ben onları :)

Sizde banka hesaplarınızı arada bir kontrol ediyor musunuz? Bazen farkında bile olmuyoruz kesintilerin. Ekmek aslanın midesindeyken şu günlerde, paranızın kıymetini bilin. Gerekirse o tutarları bir garibana verin, en azından evine bir ekmek fazla götürsün.

Sonuçta bankaların bu paraya ihtiyacı yok ki. Peki siz bu tarz işlemleri yaparken neye önem veriyorsunuz?

Sevgiler

Şafak40 METREKARE ALMANYA


Merhaba,

Biraz önce bir film seyrettim, üzerinde hiç konuşmayacağım. Nasıl bir şeydi o öyle. Korku filmi gibi sanki, bildiğin kabus...Kadınlar her yerde yalnız, her yerde ezilen... Of ama off, içim daraldı resmen. Bir dönem gerçekten yaşanmışmıdır böyle hikayeler acaba. 

Merak ederseniz "40 metre kare Almanya" diye aratın youtube da çıkıyor. Ama söyleyeyim çok sıkıcı ve korkunç bence. Niye mi paylaştım, çünkü şu an şok olmuş haldeyim :)Sevgiler

Şafak

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...