26 Ağu 2014

EVDE YOĞURT YAPIMIMerhaba,

Ege doğduğundan beri ona yoğurdunu kendim yaptım. O zamanlar bir mandıradan alma şansım olmadığı için, günlük sütten yapıyordum. Eşim tadını beğenmediği için, marka yoğurtlardan da almaya devam ettik. Ancak son bir yıldır, blog dünyasına girmemle ve seminerlere gidiyor olmam nedeniyle bu konuda biraz daha hassaslaştım. Efe Deniz'in de aramıza katılmasıyla evde yoğurt yapmak daha da önem kazandı. Bir de oturduğumuz yerde komşumuzun oğlu mandırada çalışınca sütü de ondan almaya başladık. Eşim de bu yoğurdu tüketmeye başladı. Çok zorunlu olmadıkça hazır yoğurt almıyoruz. Alınca da çocuklara yedirmemeye çalışıyorum.

Bu gün sizlerle yoğurdu nasıl mayaladığım hakkında yazmak istedim. Bir çok sitede tarifi bulmak mümkün. Ama bana göre en önemli püf noktası maya katacağınız sütün sıcaklığı. Sıcaklık doğru olursa, yoğurdunuz daha iyi tutuyor ve tadı daha güzel oluyor.

YOĞURDU NASIL YAPIYORUM?

Ben 3 lt. süt alıyorum. Sütü kaynatıp bir litresini içmek için ayırıyorum. Kalan sütü yoğurt yapımında kullanıyorum. Serçe parmağınızı sokup, 7 saniye tutabilirseniz sütünüz yeterli sıcaklığa gelmiş oluyor. Yaklaşık 2 yemek kaşığı yoğurdun içine, bu sütten alıp iyice ezerek karıştırmalısınız. Ardından kalan sütünüzün içine karıştırın, ağzını kapatıp bir battaniyeye sarıp, yerinden hiç kıpırdatmadan yaklaşık  6 saat bekletin.

Aşağıda aşama aşama resimler bulunmakta.


Ardından yoğurdunuzu çok sarsmadan olduğu yerden alıp buzdolabına yerleştirin. Burada da yaklışık 5-6 saat beklerse iyi olur. Dolaba koymadan önce yoğurdunuz tutmamış gibi gelebilir size. Hiç korkmayın buzdolabına koymak bu işe yarıyor. İşlemi tamamlıyor.

Çocuklarımız ev yapımı yoğurdu inanın hak ediyor.

Afiyet olsun

Şafak

2 yorum:

 1. Birara devamlı evde yapıyordum. Sonra tembellik edip bıraktım. Sağlık açısından kesinlikle ev yapımı yoğurt. 7 saniye bekleme detayını bilmiyordum. Bu bilgi çok iyi oldu, teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tekrar yapmaya başlamanızı öneririm evde yapılan çok daha sağlıklı
   sevgiler

   Sil

Konu hakkındaki fikirleriniz benim için çok kıymetli. Lütfen yorumunuzu ekleyiniz. Yorumunuzdan sonra size profilinizden ulaşabileceğim için lütfen link bırakmayın.
Link İçeren Yorumları çok üzülerek yayınlayamıyorum

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...