10 Tem 2017

Sinek, Böcek ve Kene Isırmaları Acil Yardım


Herkese merhaba,


Yazın gelmesi ile birlikte, haşereler tarafından ısırmalar da başladı. Bir çok kişinin ortak sıkıntısı sinek ısırıklarıdır. Ayrica böceklerde cabası. hepsinden daha da tehlikeli olan Kene!

Isırılmaktan kurtulamadığımız durumlarda ne yapmamız gerektiğini biliyormusunuz acaba? Eğer bilmiyorsanız bu yazım tam size göre. Doktor önerileri dışında benim de bazı önerilerim olacak.

  Sinek ve böcek ısırıkları ilk yardım ve korunma yolları 1. Önce ısırık bölgesini su ve sabunla yıkayın.
 2. Isırılan yere hemen karbonatlı su ya da kaşıntıyı kesen losyon sürmeyin. 
 3. Kaşıntıyı azaltmak için 10 saniye parmakla baskı uygulayın. Buz uygulaması, amonyaklı su ile kompres de iyi gelecektir. 
 4. Kaşıntı çok şiddetliyse hekime danışarak krem kullanabilirsiniz. 

Diyelim bunların hiç biri yok. Doğal yöntemlerden biri, ısırılan yere, ıslattığınız bir kesmeşeker ile kompres yapmak. Ben kendimde hep bunu deniyorum. %100 işime yaradı bugüne kadar

 1. Kırsal bölgelerde çocuğunuzu pencereler kapalıyken uyutun ve giysilerini kontrol etmeden giydirmeyin. 
 2. Piknik alanına giderken parlak renkli, kol ve bacağı açıkta giydirmeyin. 
 3. Arabanın camlarını kapalı tutun. 

Arı sokması ise çok ciddi sorunlara hatta hayati riske neden olabildiğinden mutlaka o bölgeyi sabun ve bolca soğuk su ile yıkayın; eğer vücutta şişme ve kızarıklıklar oluşuyorsa hemen hastaneye gidin. 

Diyelim su ve sabun olmadığı bir yerdesiniz ve sizi arı soktu. Belki bu yazdığım size doğru gelmeyecektir ama daha önce uyguladığımız için biliyorum. İğneyi çıkardıktan sonra, Toprağı çamur haline getirip sokulan yere koyabilirsiniz. Bu sizi bir süre idare edecektir. Yada idrar dökebilirsiniz. Ardından alerjiniz olup olmadığını bilmiyorsanız doğru hastaneye    Kene ısırığı
Kene ısırığı halsizlikten şiddetli ağrıya, burun kanamasından kanlı dışkılamaya dek birçok şikayetle kendini gösteriyor. 
Kene ısırığına karşı; piknik alanlarına giderken (su kenarları, otlaklar, çalılık vb) uzun giysiler giyin, bacaklarınızı açıkta bırakmayın, paçaları çorap içine koyun. 
Böcek kaçırıcı sıvı ve jeller de cilde sürülebilir veya giysilere emdirilebilir. Ancak bu maddelerin az da olsa sağlık için sakıncaları olduğunu dikkate alın. Dönüşte tüm vücudunuzu kontrol edin, yapışık keneyi çıkartmaya zorlamayın, hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidin.  Kibritle yakma, kenenin üzerine kolonya, alkol veya kimyasal madde sürmek tehlikeli.  


8 yorum:

 1. Yararlı bilgiler, çocukken arı sokmasına çamur yapardık biz de. :) Bir defasında parmaklarımız büyük olsun diye özellikle sokturmuştuk. :)

  YanıtlaSil
 2. Anam ne güzel bi konuya parmak bastın. Bu pazar bizi yimisler yimisler ama pazartesi sabahından sonra çıktı acısı 3 gündür kasiniyoruz sanki zehirli sivrisinekti bunlar anlamadık gitti. Deneyelim bakalim senin yöntemleri de bizimkiler bi ise yaramdı zira ������

  YanıtlaSil
 3. Böcek sokmaları mühim. Geçen yaz nokta kadar pire tarafından ayağımdan ısırıldım. Akabinde tüm bacağımı sivilcemsi kızarıklıklar kapladı. Yok böyle bir kaşıntı. Adamı çıldırtan ve sonu gelmeyen bir kaşıntı. Onlarca ilaç kullan, hap iç, evi ilaçlat, günler haftalar geçsin hala devam etsin, olacak iş değil. Gerçekten insanı komaya bile sokar bunun sıkıntısı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Off çok kötü olmuş. Çok geçmiş olsun, bir daha yaşamazsınız inşallah

   Sil
 4. Faydalı bilgiler için teşekkürler, kene ısırığını Allah yaşatmasın :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yorumun için ben teşekkür ederim.
   inşallah kene olayları hiç yaşanmaz

   Sil

Konu hakkındaki fikirleriniz benim için çok kıymetli. Lütfen yorumunuzu ekleyiniz. Yorumunuzdan sonra size profilinizden ulaşabileceğim için lütfen link bırakmayın.
Link İçeren Yorumları çok üzülerek yayınlayamıyorum

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...