20 Ağu 2014

ST. JEAN KİLİSESİ VE ARTEMİS TAPINAĞI - İZMİR GEZİLECEK YERLER

Merhaba,

Gezi yazımıza St. Jean Kilisesi ile devam ediyorum. St. Jean'in Hz. İsa'nın havarisi ve arkadaşı olduğu, ölmeden önce de annesini ona emanet ettiği söylenir. Aynı zamanda dört İncilden birinin yazmıştır.Hemen aşağısında Selçuk İsa Bey Camii var. Kiliseden kuş bakışı görmek mümkün. Cami Türk mimarlık döneminin Anadolu Beyliklerine ait en önemli eserlerinden biri. Adını aldığı İsa bey tarafından 1375 yılında yaptırılmış.Yakınlarında ki Artemis Tapınağından geriye kalanlar.St. Jean Kilisesinden kalanları görmeden önce, önce çocukları tuvalete götürmem gerekti. Bunu niye yazıyorsun diyorsunuzdur şimdi :) Anlatayım.

Çevredeki umumi tuvalet daha önce hiç bir yerde görmedeğim kadar temiz ve özenli. Dıştan izbe bir yer izlenimi veren bu yere girdiğinizde şok oluyorsunuz. Her taraf çiçekler, oyuncaklar, süsler ile düzenlenmiş. Hatta küçük bir fanus içinde canlı balık bile var.


Keşke her yere böyle güzel bakabilseydik. Ne yazık ki gereken değeri veremiyoruz.

Sevgiler
Şafak

2 yorum:

Konu hakkındaki fikirleriniz benim için çok kıymetli. Lütfen yorumunuzu ekleyiniz. Yorumunuzdan sonra size profilinizden ulaşabileceğim için lütfen link bırakmayın.
Link İçeren Yorumları çok üzülerek yayınlayamıyorum

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...