9 Nis 2015

SEÇME ŞANSIM OLURSA EĞER

Eğer seçme şansım olursa, ölmeden bir kaç gün önce ne zaman öleceğimi bilmek istiyorum. Ne çok uzun zaman önce ne de son dakika.

Hayatta olan sevdiklerime son kez sarılma şansım olacak kadar zamanım olsun istiyorum.

Gideceğim yerde olan sevdiklerimi son kez düşünecek kadar zamanım olsun istiyorum.

Haksızlık yaptığım kim varsa helalleşmeye fırsatım olsun istiyorum.

Bana acı yaşatanlara gittiğimiz yerde tekrar karşılaşacağımızın haberini duyurmak istiyorum.

Yatağımda uykuya daldığımda gitmek istiyorum bu dünyadan. Ben ölürken kimse görmesin beni, herkes uykuda olsun istiyorum.

İstanbul'da olursam o gün, 7 tepede 7 camide selam okunsun istiyorum mesela.

Çok yakınlarım dışında kimse görmesin ölmüş halimi, mümkünse onlarda görmesin istiyorum.

Cenazemi ortaya getirip bakıp ağlamasın istiyorum kimse. Bir zamanlar yaşadığım kadar sessizce gitmek istiyorum bu dünyadan, şimdiki gibi paldur küldür değil.

Benim için helva kavrulmasın mesela, hiç sevmem ölene kavrulan helvaları. Sanki kutlama yapılıyormuş gibi hissettirir bana. Bunu ilk defa 12 yaşında hissetmiştim çocuk aklımla. Onun yerine balonlar dağıtsınlar çocuklara, pamuk şekerler..

Çok uzun yaşamayayım mesela 60-65 yaş yeter. Elden ayaktan düşüp de kimseye bel bağlamak ve ayak bağı olmak istemiyorum asla. Yakın arkadaşlarımın cenazelerini görmeyeyim.

Olmaz ya, olası olursa alkışlar ve çiçekler olmasın ardımda, el açıp dua eden insanlar olsun.

Cenaze namazımı bir fikrin değil, Allah yolunda olan bir hoca kıldırsın mesela. İçi Allah aşkıyla dolu bir adam olsun.

Çocuklarım küçükken ölmek istemiyorum. Artık kendi ayakları üzerinde kalabildiklerinde gitmeliyim bu dünyadan. Yaralanmasın o minicik yürekleri..

Hiç korkum yok aslında ölümden. Ben onu uzun zamandır bekliyorum.

Hep sorarım kendime ölüm, ölene mi kötüdür geride kalana mı diye? Niye duyunca o kadar ağlar insanlar diye? Gidene mi ağlar, kendine mi? Yaşayamadıklarına mı, yaşadıklarına mı? Söyleyemediklerine mi söylediklerine mi?

Bence kendine... Yaşayamadıklarına, söyleyemediklerine. Peki ya sizce?

Şafak

15 yorum:

 1. Yazını okurken düşündüm "acaba ben bilmek istermiydim" diye. Bilmek istemezdim. Son günlerimin tadını çıkaracığıma, geride bıraktıklarım için üzülür onların halini düşünürdüm.
  Onun dışında söylediklerinin hepsini ben de istiyorum. Helva olayı hariç, fıstıklı yapılsın dağıtılsın. Yolda gördüklerine çevirip versinler. Çok çok yapılsın. Tamam çocuklara pamuk şeker olur:)
  Geride kalanlar yaşayamadıklarına yaşayamayacaklarına, söylemediklerine söyleyemediklerine ağlar. Hayatından kopup giden kişinin boşluğuna ağlar.
  Kalemine sağlık canım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim canım, ne güzel yorumlamışsın. Okuduklarını heissederek okumuşsun o kadar belli ki. Hayırlı olsun ölümümüz de. sevgiler

   Sil
 2. Öncelikle Allah sizi evlatlarınıza bağışların onlarla geçecek hayırlı ve uzun bir ömür olsun sizinki. Ve diliyorum sizin gibi harika insanların ömrü uzun ve sağlıklı olsun ki, bizlere de yol gösterici olun! Ölümümü ben bilmek istemezdim tarih olarak ama kesinlikle sessizce ayrılmak isterdim ben de buralardan... Heybetli ve koca kalabalıklar yerine de samimi dualar kafi gelirdi...

  YanıtlaSil
 3. ne zaman öleceğimi bilsem eminim vaktim gelmeden kahrımdan ölürüm.hep vasiyet ederim ardımdan çok okuyun diye.sanırım öleceğimi bilsem herkese hakkımı helal ederdim.gidip ben sizi affettim,Allah da affetsin derdim.çünkü muhakkak bizler de farkında olmasak da birilerini kırmışızdır.tüm vaktimi yavrularıma ayırırdım.annemin bana dediği gibi öleceğimi hissediyorum demezdim mesela.onları motive ederdim.nasıl edeceksem..anneler ölürse yavrularının neşelenen,mutlu yanları da ölür.onlar küçükken ölürsem birileri onları öldüğüm gün parka götürsün,çılgınlar gibi mutlu etsin isterim.Zeynebim mesela pamuk helvayı çok sever,koca koca peluş ayıcıklara bayılır.onlardan alsınlar isterim.Ayşem balerine bayılır bol bol bindirsinler,Fatmam çarpışan arabayı sever.ben ölürsem tüm tanıdıklarım,dostlarım yavrularımı mutlu etsinler.birileri olsun etrafında sürekli atletlerini içine sokan.kokularını içine çektiği gibi yüreği titreyen.şuan benim yaptığım gibi bensiz ne yaparlar düşüncesine göz yaşlarına boğulan.çok soğuksun ölüm ama bizede geleceksin elbette.yalvarırım çcuklarım ufakken gelme.yalvarırım bir kul hakkı üzerimdeyken gelme.Tekbirlerle gel,dualarla,zikirlerle..bayram gibi gel..Ve kızlarım büyüdüğünde gel..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir çok kadın önce çocuklarını düşünüyor di mi:) Allah ayırmasın hiç birimizi
   sevgiler

   Sil
 4. Yazını okurken benim ise aklıma ilk gelen öleceğimi bilseydim en çok kime sarılırdım oldu. Sabah sabah içimi garip bir duygu aldı. Çok dolmuş gibi de bir halin var. Hayatın güzel penceresinden bakman dileğiyle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında folu olmaktan kaynaklanmıyor yazdıklarım. Kim düşünmez ki biteceği günü. Bunlar pek konuşulmaz insanlar arasında asında. Ben bir nevi çocuklarım ileride okusun diye yazdım.
   Ziyaretinize teşekkürler, sevgiler

   Sil
 5. offff Şafakk sabah sabah okudum fena oldum önceden bilmek istermiydim bilmiyorum ama gerisini isterdim...Rabbim hepimize sağlıklı mutlu ve kimselere haksızlık yapmadan kimseyi üzmeden kırmadan bir ömür yaşamamızı nasip etsin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. amin. amacım sizi üzmek değildi. Bu kadar okunacağını bile düşünmeden paylaştım

   Sil
 6. şansım olsa bilmek istemezdim vedalaşmak daha ağır gelirdi. 60-65 yaş çok erken tabi sağlıklı olarak daha uzun yaşamak isterim. torun sevgisi bir başkaymış onu görmek isterim. bende bol bol lezzetli ikram yapmalarını isterim gelenlerin tadı damağında kalsın. çocuklar için her zaman erkendir anne ve babadan ayrılmak . sabah sabah bu konu :(((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynı yorumu sana da yazayım Keyifli Anne. Amacım üzmek değildi kimseyi :(

   Sil
 7. yaşarken kıymetini değerini bilemediklerine ağlıyor bence insan :( ben bilmek istemezdim ne zaman öleceğimi o güne kadar mahvederdim kendimi eminim :) düşündürücü bir yazı olmuş gercekten :) sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun için teşekkürler. Bence de en çok kendine ağlıyor insan
   sevgiler

   Sil

Konu hakkındaki fikirleriniz benim için çok kıymetli. Lütfen yorumunuzu ekleyiniz. Yorumunuzdan sonra size profilinizden ulaşabileceğim için lütfen link bırakmayın.
Link İçeren Yorumları çok üzülerek yayınlayamıyorum

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...