23 Eki 2019

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Korunmak İçin Önemli İpuçları

Üst Solunun Yolu Hastalıkları 

Okulların açılması, çocukların kalabalık alanlarda toplu şekilde bulunmaları hastalıkların yayılımını artırır. Vücudumuz da değişen hava koşullarına ayak uydurmakta güçlük çeker ve bu aylarda üst solunum yolları hastalıkları artar. İstanbul Rumeli Üniversitesinin Uygulama Hastanesi olan REYAP Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Refika İlbakan Hanımeli sonbahar ve kış aylarında görülme sıklığı artan üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmanın ipuçlarını verdi.Kreş ve anaokulu gibi kapalı yerlerde bulunan çocuklar virüslerin yol açtığı enfeksiyon nedeniyle sık sık hastalanmaktadırlar. Soğuk algınlığı, nezle, grip, bademcik iltihabı, soluk borusunun iltihabı, sinüzit, orta kulak iltihabı gibi hastalıkların kışın çocuklarda daha sık görüldüğünü belirten Uzm. Dr. Refika İlbakan Hanımeli ‘’Bu hastalıkların çoğu ayaktan tedavi edilebilmektedir. Her çocuğun hastalıklara karşı direnç kazanması için bu hastalıkları geçirmesi gerekmektedir. En gelişmiş ülkelerde bile 5 yaşın altındaki çocuklar 1 yılda ortalama 6-8 kez hastalanmaktadırlar. Özellikle kreşe ve okula başlayan çocukların ilk senelerde daha sık hastalanması doğal bir durumdur’’ dedi.

Uzm. Dr. Hanımeli’nin üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için verdiği önemli ipuçları ise şöyle;

1- Çocukların aşılarının zamanında ve tam olarak yaptırın.
2- Çocuklarınıza küçük yaşta kişisel hijyen, el yıkama ve bakımının önemini öğretin.
3- Öksürüp hapşırırken ağzını eliyle değil koluyla ya da kağıt mendil ile kapatması gerektiğini öğretin.
4- Çocukların sıvı alımının arttırın.
5- Dengeli beslenmesini sağlayın.
6- Hastaysa okula göndermeyin. Çocukları iki, üç gün evde tutmak iyileşmesini kolaylaştırır.
7- Evinizi her fırsatta havalandırın.

2 yorum:

  1. Kardeşim hastalanmış, dediğine göre ortalıkta salgın varmış. Dikkat etmiyorsun, üşütüyorsun, sonra vücut direncin de düşükse hasta oluyorsun, dedim. Pek hoşuna gitmedi galiba ama ben doğruyu söyledim. Salgına da hasta hasta ortada dolaşanlar sebep oluyor. Neyse, yine acıdım, hastalara şifa diliyorum :))

    YanıtlayınSil
  2. bu yazının tam zamanı, sabahları bir ağrı ile uyanıyorum faranjit geliyor gibi. Paylaşım için teşekkürler

    YanıtlayınSil

Konu hakkındaki fikirleriniz benim için çok kıymetli. Lütfen yorumunuzu ekleyiniz. Yorumunuzdan sonra size profilinizden ulaşabileceğim için lütfen link bırakmayın.
Link İçeren Yorumları çok üzülerek yayınlayamıyorum

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...