29 Kas 2014

ALİ GÖDE ŞALGAM SUYU #GARDENEVENTMerhaba,

Mayıs ayında gittiğim #gardenevent etkinliğine sponsor olan firmalardan biri de Ali Göde şalgam sularıydı. Şalgam suyu benim de severek tükettiğim içeceklerden biri. Acılı ve acısız olarak üretilen Şalgam suyunun her türlüsünü severek içiyorum. Şalgam suyunun en önemli ham maddesi mor havuç.

Mor havucun A vitamini açısından oldukça zengin olduğu ve özellikle göz sağlığı için çok faydalı olduğu bilimsel bir gerçek. Kolesterol ve bağırsaklara da çok faydalı. Ayrıca iştah açıcı ve vücuttaki toksinleri atıcı özelliği var.

Şalgam suyu çoğunlukla Adana'da üretiliyor ve güney illerinde çok fazla tüketiliyor. Mesela rakı içerken su yerine şalgam suyunu tercih edebilirsiniz ve daha geç sarhoş olmanızı sağlıyor bu da benden küçük bir tiyo olsun ;)Ali Göde Şalgam suları da 1930 yılından beri piyasada. Adana'da kendilerini tanımayan yok. Babaları bu işi başlatmış. Kuruköprü'de bir efsane olduğu söyleniyor. Şimdi ise oğul ve torun bu işi sürdürüyorBulguru mayaladıktan sonra, mor havuç ve şalgamla beraber dut ağacından yapılan özel fıçılara konuluyor.


Bir süre fıçılarda kalıp, parçalanmaya başlayınca da süzülerek sadece suyu bırakılıyor. Acılı yapmak için de çeşitli baharatlar kullanıyorlar. Rengini veren mor havuç. Bazıları bu mor havuca kırmızı havuç ya da siyah havuçta deniyor.

Diğer şalgam sularından bir farkı da daha az tuz kullanılması. Sadece mayalanma döneminde tuz katılıyor. İçinde katkı maddesi, limon tuzu veya koruyucu olmadığının da garantisini veriyorlar.

Son zamanlarda bir çok televizyon kanalına da ev sahipliği yapmış olan firmanın Adana'da 2 şubesi bulunmakta


İstanbul'da bazı yerlerde bulabileceğiniz gibi isterseniz internet üzerinden de sipariş verebilirsiniz. 

Facebook sayfalarına ulaşmak için Tık Tık

Sevgilerimle
Şafak

Not: Resimler firmanın facebook sayfasından alınmıştır.4 yorum:

 1. Emeğine saglık yazıyı ne güzel hazırlamışsın.
  Afiyet olsun:)

  YanıtlaSil
 2. Bir Adanali olarak Ali Gode'yi bilmeyen yoktur..Şalgamlar katkisiz ve tadi superdir..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tadından belli zaten. Katkılı ürünler sonrasında boğazda hafif bir yanma bırakıyor, oysa onlarda olmadı bu tat. Dilerim yıllarca böyle kalabilirler

   Sil

Konu hakkındaki fikirleriniz benim için çok kıymetli. Lütfen yorumunuzu ekleyiniz. Yorumunuzdan sonra size profilinizden ulaşabileceğim için lütfen link bırakmayın.
Link İçeren Yorumları çok üzülerek yayınlayamıyorum

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...