30 Oca 2019

Çocuklarda Bronşit Nasıl Anlaşılır?Akciğerlere ait hava yollarının iltihaplanmasıyla oluşan ve kış aylarında kendini gösteren bronşit çocukları daha fazla etkiliyor. Bronşit, soluk borusundan dallanarak akciğerlere yayılan hava borularını örten zarın akut veya kronik olarak iltihaplanması anlamına geliyor. Çocuklarda daha çok akut bronşiolit görüldüğünü söyleyen Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Yrd. Doç. Dr. Emre Çenesiz bronşite yakalanan çocuklar için ailelere önerilerde bulundu, tedavi yöntemlerini anlattı.

Bronşit nedir?
Soluk borusundan dallanarak akciğerlere yayılan hava borularını örten zarın akut veya kronik olarak iltihaplanmasına denir. Akut bronşiolit ve kronik bronşit olmak üzere ikiye ayrılır.
Daha sık görülen akut bronşiolit genellikle soğuk algınlığı veya diğer akciğer enfeksiyonları sonrası gelişir. Bronş tüplerinin devamlı hasarı ve iltihabı olan kronik bronşit ise çok ciddi bir durumdur. Genellikle yetişkinlerde görülür ve sigara içmeye bağlıdır. Kronik bronşit kronik obstruktif akciğer hastalıklarından bir durumdur.

Belirtileri nelerdir?
Balgamlı öksürük
Yorgunluk
Nefes sıkışması
Hapşırma
Gözlerde kızarıklık
Boğa ağrısı
Ateş
Burun akıntısı

Ne zaman doktora başvurmak gerekir?
Çocuklarda daha çok akut bronşiolit görülür. Bunun sebebi akut bronşiolite yol açan viral hastalıklardır; boğmaca, grip, kızamık veya tifo’dur. Çocukta akut bronşiolit varsa bronşlardaki iltihapların düzelmesinden birkaç hafta sonra öksürük devam edebilir. Öksürük belirtileri 15-20 günden fazla ise, yüksek ateş, hırıltı ve nefes darlığıyla birlikte çocuğunuzu gece uykudan uyandırıyorsa mutlaka hekime başvurulması ve ihmal edilmemesi gereklidir. İlerleyen safhalarında balgamlı öksürük de görülen akut bronşiolit tedavi edilmezse kronik bronşite dönüşebilir bu da hastalığın ciddiyetini arttırır.

Risk faktörleri nelerdir?
 • Toz, polen, hayvan tüyü gibi alerjenler
 • Çocuğun bağışıklık sisteminin düşük olması
 • Hava kirliliği
 • Astım
 • Kronik sinüzit
 • Bademciklerin şişmesi
 • Reflü
 • Sigara
Nasıl tedavi edilir?
Akut bronşiolit genellikle 2-3 hafta içinde düzelir. Ancak akut bronşiolit sık tekrarlarsa kronik bronşit gelişebilir. Ayrıca altta yatan astım gibi bir durum olup olmadığı incelenmesi gerekir. Akut bronşiolitte bakteriyel enfeksiyona bağlı olarak antibiyotik verilebilirTedavide esas olan hava yollarının genişletilip oksijenlenmenin artırılmasıdır. Yeterli miktarda sıvı tüketimi ve hava yolu açıklığının temini için burun tıkanıklığının giderilmesi gerekir. Ateş varsa, akciğer filminde zatürre ile uyumlu iltihabı alan varsa, orta kulak iltihabı gibi komplikasyonlar mevcutsa antibiyotik kullanılmalıdır. 2 yaşın altındaki çocukların tedavisinde geç kalınmamalıdır. Akut bronşiolit, astım gelişme riskine karşı takip edilmelidir.

Ebeveynler nelere dikkat etmelidir?
 • Aileler çocukların yanında kesinlikle sigara içmemeli, mümkünse sigarayı bırakmamalıdır. Sigara içen kişilerle aynı evde yaşamak bronşit gelişmesini artıran en önemli nedendir.
 • Bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir.
 • Çocuğun uyuduğu odaya nefes almasını kolaylaştıracak buhar makinesi konulabilir.
 • Sıvı alımı artırılmalıdır. Çocuğun solunum yollarında biriken balgam su ile daha akışkan hale gelerek balgam atımını kolaylaştırır.
 • Daha rahat nefes alması için yatarken bebeğin başı yükseltilmelidir.
 • Sık ve az miktarlarda beslenmelidir.

10 yorum:

 1. Önemli konu için çok önemli ipuçları var yazıyı tekrar tekrar okuyup paylaşmak lazım..Herkes okumalı

  YanıtlayınSil
 2. En önemli faktör herkesin yaptığı büyük hata; sigara içmek... Buna ebeveynler dikkat etmiyor maalesef... Bilgilendirme için teşekkür ederim ... Selam ve Dua ile ...

  YanıtlayınSil
 3. Çocuklarda bronşit nasıl anlaşılır içeriğinizi içim burkularak okudum.
  Minimini bedenleriyle hastalıklarla mücadele etmeleri gerçekten zor.
  Son yıllarda artan kimyasal içerikli gıdalar, hava kirliliği, bilinmedik virüsler v.b. de miniklerin bağışıklıklarını düşürüyor ebeveyn arkadaşlarımdan gördüğüm kadarıyla.
  Kritik önemde bir paylaşım bu. Emeklerinize sağlık.

  YanıtlayınSil
 4. Bilgi için teşekkürler.Önemli noktalar var. Dikkat edilmesi gerek.

  YanıtlayınSil
 5. Çok güzel bilgiler vermişsin
  Dikkat edilmesi gerekiyor

  YanıtlayınSil
 6. çocuğum yok ama bu konuları önceden öğrenmek lazım 😊 ❤️

  YanıtlayınSil
 7. nasıl bir salgın var anlatamam sana...çocukların beslenme, uyku ve sevgi düzenlerinin çok yüksek olması gerekiyor ki bağışıklık sistemleri güçlü olsun. yoksa en ufak salgında onlar için korkutucu hastalıklar olabiliyor maalesef...

  YanıtlayınSil
 8. önemli bir hastalık cok faydalı bilgiler vermisin canım

  YanıtlayınSil
 9. önlemleri alıp, karşılaşırsak da ne yapmamız gerektiğini öğrenmiş oldum, teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 10. Çocuklarda bronşit ve diğer solunum yolu hastalıkları son günlerde artmaya başladı, dikkatli olmak lazım. Konuyla ilgili detaylı bilgilendirme için teşekkürler.

  YanıtlayınSil

Konu hakkındaki fikirleriniz benim için çok kıymetli. Lütfen yorumunuzu ekleyiniz. Yorumunuzdan sonra size profilinizden ulaşabileceğim için lütfen link bırakmayın.
Link İçeren Yorumları çok üzülerek yayınlayamıyorum

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...