17 Tem 2013

CHA CHA CHA – DANSLARIN EN EĞLENCELİSİ

Bugün size en sevdiğim danstan yani Cha Cha dan bahsedeceğim. Hayatımın bir döneminde Tolgahan Dans Okuluna gitmiş ve Latin danslarını öğrenmiştim. Çok da hoş olmuştu. Hatta eşimle de burada tanıştık.Küba ailesi danslarının  bir üyesi olan Cha- Cha- cha (ça-ça-ça), aynı zamanda sosyal Latin-Amerikan danslarının en popüleridir. Cha cha müziği ilk kez 1953’te Küba’lı viyolonist ve besteci Enrique Jorrin tarafından ortaya koyulmuştur. Bu dansın adı chachachá olarak da yazılır. Birçok hareketinde Rumba Mambo hareketlerinden benzerlikler vardır. Cha cha  ritminin temposu rumbadan biraz daha hızlıdır.

En temel farklılık bu danstadır. Bu terim adını müzikteki dördüncü vuruşun, kolay yakalanabilen Cha Cha ritmini vermek için bölünmesiyle oluşmuştur. Kısa sürede yayılan bu dansın anlaşılır ritmi küçük müzik topluluklarından büyük orkestralara kadar hemen hemen her şekilde yorumlanmış ve kısa sürede neredeyse tüm müzisyenler Cha Cha çalmaya başlamıştır. Diğer danslardan daha aktif daha canlıdır.
          
Bir pozisyon dansı olması nedeniyle, küçük alanlarda rahatlıkla yapılabilir. Çiftlerin mesafeli yada kapalı ve açık tutuşta gerçekleştireceği figürleri vardır. İçinde cha cha ritminin bulunduğu her türlü müzikte yapılabilir. Emek gerektiren zor bir dansdır. Cha cha dansını iyi yaptığını söyleyebilmek için en az üç ay eğitim almak gereklidir. Fizik gerektiren bir dansdır.  Dans sırasında vücudun ağırlık değişimleri zor olduğu için ilk öğrenme aşamasında yavaş müziklerle yapılır. Zamanla hızlı müziğe geçilir.

Yeni başlayanlar için dans dersini  buradan  görebilirsiniz.

Başlangıç adımları dans dersi buradan izlenebilir

Cha Cha dansı, müziğinin de olduğu gibi; canlı, göz alıcı, alaycıdır ve coşkun ritmiyle dünyadaki tüm dansçıların rağbet edip zevk alacağı türden nadir bir eğlence sunar. Tek başına da yapılabilir ancak eşli yapılması daha eğlencelidir. Dansçılar neşeli, mutlu, birazda yaramazca bir parti atmosferi sergiler. Kaçma, kovalama figürlerine sıkça yer verilir. Sosyal bir dansdır, bu nedenle, çalındığı her ortamda, belirli partnere ihtiyaç duymadan bu dansı bilen herkesle yapabilirsiniz.

Ülkemizde Azra Akın ‘ın bir yarışmada yaptığı cha cha dansıburadan üzerine tıklayarak izleyebilirsiniz.
    
ve profesyonel dansçılar nasıl dans ediyor diyorsanız sizin için iki video seçtim. İyi seyirler.
Video 1 ve Video2  izleyebilirsiniz

Sevgilerimle,
Şafak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konu hakkındaki fikirleriniz benim için çok kıymetli. Lütfen yorumunuzu ekleyiniz. Yorumunuzdan sonra size profilinizden ulaşabileceğim için lütfen link bırakmayın.
Link İçeren Yorumları çok üzülerek yayınlayamıyorum

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...