28 Tem 2017

Okula Başlama Yaşı ve Anaokulu'na Kayıt Maceramız BaşlıyorMerhaba,

Anaokulu çocuklar için hayatlarının bir dönüm noktası diye düşünüyorum.  Daha önce Ege anaokuluna gittiğinde, o dönemki bizim ve okulların yaşadığı zorlukları anaokulu yazımda anlatmıştım.

Bu sene de Efe Deniz Anaokuluna başlayacak. Efe Deniz arkadaş canlısı bir çocuk ve geçen yıldan beri okula gitmeyi çok istiyor. Bu sene devlet anaokulu için biraz erken diye düşünüyordum ama kayıt için yaşını dolduracağını fark ettiğimde kaydettirmeye karar verdim. 

2 gün önce Resmi gazetede yer alan bilgiye göre 2017-2019 öğretim yılında hayata geçirilmek üzere, Anaokulları şu an zorunlu eğitime dahil oldular. E-okul sistemine bu bilgilerin dahil edileceği yazıda belirtiliyordu ancak henüz bir şey yok. Sanırım bu eğitim yılında çalışmalar ancak tamamlanacak.  Ayrıca bu uygulamanın sağlıklı bir şekilde yürütülebileceğine çok inanmıyorum. Bunun nedeni de bana göre anaokullarının yetersiz olması.

Mesela bizim ilkokulda 10 tane birinci sınıf var. Bu durumda en az 10 tane de anasınıfı gerekecek. Peki bu çocukları nasıl konumlandıracaklar. Ege'nin ilkokuluna yapılan ek bina, son dakika imamhatip ortaokula dönüştü. Peki şimdi yakınlarda başka da bir ilkokul olmadığına göre anaokulu çocuklarını nereye yerleştirecekler. İlk Okula bağlı anaokulumuz elimizden alınan, imam hatip ortaokuluna dönüşen binaya geçen yıl 4 sınıf olarak taşınmıştı.  Okulun bünyesine dahil edilen ve ayrı bir girişi olmadığından ve büyük abilerle aynı okulda okuması belki de fiziksel olarak sıkıntılara neden olacağından ayrı girişi olmayan bir anaokuluna göndermek istemiyorum da. 

Ayrıca bir siteden aldığım resmi yazıda da sanki karışıklıklar var gibi. Bu yazıyı okuyan yetkili birileri varsa yorumlarını merak ediyorum.


Bizim durumumuza dönecek olursam;

Şimdilik yine yakın bir başka ortaokulun bünyesinde bulunan ancak girişi ve bahçesi ayrı olan bir başka anaokuluna kaydettirmeyi düşünüyorum. Ege'yi götür sonra Efe'yi götür sonra Ege 'yi al eve getir sonra Efe'yi tekrar okuldan al, benim için oldukça zor olacak diye düşünüyorum. İnşallah bu seneyi kolaylıkla atlatabiliriz. Sonrasında bir sene daha anaokuluna gönderneyi ve ilkokul kaydını 7 yaşında yapmayı planlıyorum. Çünkü bir çok kişinin aksine ilkokul yaşının 7 olması gerektiğini düşünüyorum. Bunun için de sanırım sağlık raporu almam gerekecek. Benim gibi merak edenler için MEB'in yayınladığı bilgiyi buraya ekliyorum.


Okul öncesi ve ilköğretim kurumları yönetmeliğine göre;


Okul öncesi eğitim kurumlarında okula kayıt:

a) Anaokulu ve uygulama sınıflarına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 36 ayını tamamlayan ve 66 ayını doldurmayan çocukların kaydı yapılır.
b) Ana sınıflarına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 48 ayını dolduran ve 66 ayını doldurmayan çocuklar kaydedilir. Ancak bir grup oluşturabilecek kadar çocuk bulunmayan okullarda 36-47 ay arası çocuklar da ana sınıfına kaydedilebilir.

c) 67, 68 ve 69 aylık olup da velisinin yazılı talebi veya sağlık raporu doğrultusunda ilkokula kaydı bir yıl ertelenen çocuklar okul öncesi eğitim kurumlarına öncelikle kaydedilir.

İlkokula kayıt:

a) İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 66 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Gelişim yönünden ilkokula hazır olduğu anlaşılan 60-66 ay arası çocuklardan, velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir.

b) Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 66, 67 ve 68 aylık olanları velisinin vereceği dilekçe; 69, 70 ve 71 aylık olanları ise ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu ile okul öncesi eğitime yönlendirebilir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir.

hazırladı.

Çocuklarının kaç aylıkken okula başlayacağı ile ilgili tereddüt yaşayan velilerin oldukça işine yarayacak olan 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1.Sınıf Okula Başlama Yaşı Tablosu  şöyle ;


2017- 2018 yılı okula başlama tablosu
Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Anaokulu zorunlu olmalı mı? 2 yıl üst üste anaokula göndermek yanlış mı? Ya okula kayıt yaşı için ne yapmalı? Görüşlerinizi bekliyorum

Sevgiler

Şafak

3 yorum:

 1. Yeminle okurken resmen derin bir nefes aldım. Benim.buyuk oglum yil sonu doğumlu ikinci ise yıl başı doğumlu ikisinide yaşamış olacağız. Ege ama okuluna başladığında kasım doğumlu olduğundan diğer çocuklara oranla bir tık agor ilerliyordu her şeyi cok guzel öğreniyor ama ifadede sıkıntı çekiyordu. Öğretmenimiz hep onu ornek gösterip cok uslu benimde oglum böyle olsa keske diyordu. Lakin sonradan hem öğrenip hem anladimki aslında evladının sessizliği öğretmenin baskınlığı yüzündenmiş iste tecrübe zaman ve ikinci cocuk bu durumu yüzümüze tokat gibi vurdu. Efe anasinifina dair hic bir sey anımsamazken Ege'nin bu kadar keyifli gitmesi okulum okulum diye sevmesi yaş unsurununsa cok önemli oldugunu bunun yanında sevgi ile yaklaşan öğretmenin büyük nimet oldu gunu öğretti. Efe cok hırslı bir cocuk ilkokulda erken başlamış oldu ama hic sıkıntı çekmedi 4 sene başarı grafiğinde hep yükseldi. Şimdi egede sıra ama sınıfımız cok keyifliydi. Inşallah ilkokulda oyle olur nisan 2011 doğumlu olduğundan ilkokula tam zamanında gitmeis olacak bakalim Ege'nin macerası nasil devam edecek. Senin kuzularda insallah en guzel öğretmenler nasip olur. Oki yok ana okuluna da olumsuz bakmıyorum elbette çocukta istiyorsa.

  YanıtlaSil
 2. Eğitim sistemi ayrı kaos,müfredat ayrı kaos,çocukların okula başlama yaşı ayrı bir kaos.Bu sene değil ama gelecek sene bayağı kafamı yoracak bu konu benim de Şafak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her sene bir şeyler değişiyor çok can sıkıcı bir durum allah sana da kolaylık versin cnm

   Sil

Konu hakkındaki fikirleriniz benim için çok kıymetli. Lütfen yorumunuzu ekleyiniz. Yorumunuzdan sonra size profilinizden ulaşabileceğim için lütfen link bırakmayın.
Link İçeren Yorumları çok üzülerek yayınlayamıyorum

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...