19 Ağu 2014

KAHVE DÜNYASI ÇİKOLATA WORKSHOPUNDAYDIK

Merhaba,

Bugün #gardenevent etkinliğinin sponsorlarından Kahve Dünyasının çikolata workshopundaydık. Ne kadar eğlendiğimi anlatamam. Eğitmenimiz Fatma hanım zaten oldukça kibar ve tatlı biriydi. Beraber gittiğim blogger arkadaşlarım Arzu, Emel, Nihal ve Pınar zaten çok sevdiğim kızlar, üstüne bir de konu çikolata olunca siz düşünün artık gerisini :)

Mekan, Bayrampaşa Forum İstanbul 'da ki Kahve Dünyasıydı. Biz Migros AVM'deki  Kahve Dünyasının müdavimlerinden olduğumuzdan dolayı alışkınız oranın tatlarına. Bir de ben evde yaptığım çikolatanın kuvartür çikolatasını zaten onlardan alıyorum.Başlamadan önce resim çektirmesek olmazdı :)


İlk önce yukarıda ki resimde gördüğünüz tezgahın başında güleryüzü ve ilgisi ile gönlümüze taht kuran Fatma hanım, bize çikolatanın ana maddesi olan kakaonun nasıl elde edildiğini anlattı. Sonra da güzel bir çikolata yapmak için nasıl eriteceğimiz, hangi sıcaklığa gelene kadar ateşte tutacağımız ve sonrasında nasıl temperleyeceğimiz konusunda bilgi verdi.

Bu resimde kavuna benzer bir meyveden çıkan çekirdeklerin kakao oluşu anlatılıyor. Çikolata olması için izlenen yolu ne yazık ki fabrikalarda üretildiği için fotoğraflayamadık.


Sonra başladık çalışmaya. İlk önce truff yapımı için hamurunu hazırlayıp buzdolabına attık.  Sonra da roche hazırlamak için kolları sıvadık. Bu arada, Truff hamurunu hazırlamak için kol kaslarınızın çook güçlü olması gerekiyor. Ben beceremedim valla :(


Roche hazırlamak çok kolay ve yemesi de bir o kadar zevkli :) İçine sevdiğiniz kuruyemişleri ekleyebilirsiniz. Fındık, fıstık, badem, portakal kabuğu veya kuru üzüm.


Çilekleri çikolata ile kaplamak çok eğlenceliydi. Hayal gücünüzü kullanarak onlara hayat bile verebilirsiniz. Mesela bizim yaptığımız gibi damat ve ya çilek çocuk gibi :)


Bu resimde ne güzel çıkmışım, profil resmi yapayım dediğimde kocamın yorumu ;
Hııı, biraz şaşkın çıkmışsın sanki
Ben ne yapayım şimdi onu :) 

Ardından hazır çikolata kalıplarına dökeceğimiz, karamelli, çilekli ve limonlu çikolatalarımızı hazırlayarak, kalıplara doldurup süsledik


Son aşamada truff hamurlarımızı dolaptan çıkartıp başladık şekil vermeye ve onları fıstık ve hindistan cevizi ile süslemeye 
Hatta bir ara hızımızı alamayıp, iki elin nesi var on elin hızı var diyerek hem eğlendik hemde birbirimizi tamamladık


Gün sonu selfie, yada özçekim her ne ise. 
Ben de çekebilmeyi başardım yuppiiii. Ağzım burnum biraz yamuk çıkmış ama napalım olur böyle şeyler :))Sevgili eğitmenimiz Fatma hanımdan günün sonunda sertifikamı alırkenBu workshop için hem kahve dünyasına, hem gardenevent'in ev sahipleri Nihal ve Pınar'a, bu günü bu kadar güzel geçirmeme neden olan sevgili fatma hanım, Arzu, Emel, Nihal ve Pınar'a çok teşekkür ediyorum. Eğer sizde böyle eğlenceli bir gün geçirmek isterseniz, ekli linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

http://www.kahvedunyasi.com/haberler/haberler/kahve-dunyasi-haberler-cikolata-atolyesi
Çikolata tadında günler dilerim hepinize

Sevgiler

Şafak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konu hakkındaki fikirleriniz benim için çok kıymetli. Lütfen yorumunuzu ekleyiniz. Yorumunuzdan sonra size profilinizden ulaşabileceğim için lütfen link bırakmayın.
Link İçeren Yorumları çok üzülerek yayınlayamıyorum

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...